Duże wesele czy małe przyjęcie dla najbliższych?

Obecnie odbywają się liczne targi ślubne w wielu aglomeracjach w naszym kraju. To zrozumiałe, bo jeżeli jakaś osoba organizuje ślub, to z wielkim wyprzedzeniem ma wyłonić dużo istotnych detali. Tym więcej, im większe pragnie zaaranżować gody. No właśnie – czy duże wesele znajduje jeszcze rację bytu? Każdego roku masa par mierzy się z tym dylematem, układając listę gości. Prosić wszystkich czy też kierować się ograniczaniem budżetu?

Duże wesele posiada swe plusy. Najpierw pozwala uniknąć wybierania, kogo powinno się, a kogo nie sposób zawezwać. Znaczy to, iż jest pokaźna ewentualność na to, że małżonkowie będą świętować ze wszystkimi osobami, jakie wydają się dla nich kluczowe. Dodatkowo jeśli zwoła się wszelkie kuzynostwo bliższe plus dalekie, to najprawdopodobniej żaden członek rodziny nie poczuje się urażony, iż inwitacji nie otrzymał. Pod kątem organizacji bywa prostsze otrzymać korzystne oferty dla większej liczby gości. Showmani dostrzegają tymczasem, że na rozrośniętej imprezie udaje się bezproblemowo zachęcić gości. Nawet gdy ktoś nie będzie pragnął uczestniczyć w animacji, przepadnie w gronie chętnych i nie zadziała wydatnie na klimat imprezy. Na większej imprezie więcej się odbywa, stąd i wrażeń pozostaje bezmiar. Dużo bliskich na ślubie oznacza także, co tu wiele mówić, bogatszą pulę prezentów, co dla młodych może mieć znaczenie.

Lecz kolosalne wesele posiada także i wady. Zwykle określaną są na pewno konieczne wydatki. Jakkolwiek wyżej przytoczone prezenty zwracają je z reguły w istotnej części, atoli nie w każdym wypadku. Pod kątem synchronizacji duże wesele jest w stanie wytwarzać więcej zagrożeń, na przykład przewóz weselników na salę weselną. Zarazem fakt, iż na zabawie będzie dużo ludzi, wcale nie musi znaczyć, że pozostaną to wyłącznie przyjaciele państwa młodych tudzież że to z nimi gospodarze pragną rzeczywiście usiąść podczas godów. Jeśli rozległa liczba gości wynika np. z nacisków rodziców, potrafi się okazać, iż wesele przekształci się w posiadówkę w zamkniętym towarzystwie babć i pociotek. Nad taką ciżbą ludzi trudniej też utrzymać opiekę, wyjątkowo jeśli w grę wchodzi wódka i zadawnione spory.

Tak plusy, jak również wady powinno się nadzwyczaj gruntownie przeanalizować, łapiąc pod lupę własne oczekiwania oraz dodatkowo oczekiwania przyjaciół. Są wydarzenia, w jakich poprawniej z dużego wesela zrezygnować, atoli istnieje też bez liku sytuacji, kiedy stanie się to wspaniałe rozwiązanie.