Wesele w drewnianym domku w górach?

Domy skonstruowane z bali posiadają niepowtarzalny, staroświecki klimat. Z tego względu regularnie wykorzystuje się tą technikę budowania w miejscach, które mają pozostać w pamięci odwiedzających. Oznacza to na przykład sale weselne i ośrodki sportowe w górach. Jasne, że nie każdy lubią wesela w swojskim klimacie, jednakże, imprezy zorganizowane w klimatycznej sali położonej gdzieś na uboczu, mają swoją wyjątkową atmosferę. A rano będziemy mogli… wypocząć po długiej imprezie w spokojnym otoczeniu 😉 Tak samo ma się rzecz z ośrodkami wczasowymi. Tutaj raczej mniejsza ilość osób ma obiekcje dotyczące stylu – co jest bowiem bardziej na miejscu niż po długim dniu jazdy na nartach bądź snowboardzie wrócić do ciepłego ośrodka w klasycznym góralskim stylu?

Oczywiście budynki z bali, to nie jedynie urocza atmosfera – posiadają one szereg właściwości, które powodują, że posiadanie takiego domu ma wiele zalet. Pierwsza kwestia to ogrzanie takiego domu jak na tej stronie internetowej. Domy z bali bardzo łatwo się nagrzewają i nawet po długiej nieobecności szybko możemy radować się miłym ciepłem. Oprócz tego drewno w ogóle, a bale w szczególności neutralizują szkodliwe jony „+” generowane przez wyposażenie elektryczne. Ponadto budynki z bali stawia się znacznie szybciej niż klasycznymi technikami.

Jednakże wiadomo nic nie jest idealne. Podstawową wadą domów z bali jest ich cena. Ile kosztuje dom z bali? Jest to zależne od projektu, ale w uproszczeniu możemy założyć, że więcej niż murowany dom o tej samej kubaturze. Wracając zaś do wspomnianej sprawy ogrzewania – pomimo, że domy z bali szybko się nagrzewają, to niestety drewno nie jest najbardziej optymalnym materiałem termoizolacyjnym i w związku z tym potrzebne jest zastosowanie bali dużej średnicy, co niekorzystnie wpływa na koszt domu z drewna takiej konstrukcji.

Jeżeli chcemy cieszyć się własnym domem z bali, jednak ograniczają nas finanse to i tak mamy pewne opcje. Przykładowo domy z drewna do 35m2 są dość niedrogie, a w ofertach możemy przebierać gdyż nasze przepisy pozwala na stawianie domów o tak niedużej powierzchni bez obowiązku dokonywania dużej liczby formalności. Wobec tego istnieje dużo interesujących realizacji tego typu np. https://drewo-majster.pl/realizacje/.

Kolejnym rozpowszechnionym rodzajem budynków są drewniane domy letniskowe całoroczne. Jak wspominano już wcześniej, zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że szybko się nagrzewa, więc używanie takiego domku również gdy jest zimno nie stanowi problemów.

Podsumowując, bale to ciekawy materiał budowlany, który można zastosować w różnych okolicznościach. Nada się tak samo przy konstrukcji ośrodka wczasowego w Tatrach, ale też dla amatorów domów z drewna z tarasem, ulokowanych nad malowniczym jeziorem.