A co po ślubie? Dom czy mieszkanie?

dom czy mieszkanieŚlub to początek wspólnej drogi dwójki zakochanych osób. Często niestety pierwsze miesiące po tym ważnym wydarzeniu dostarczają wielu problemów, o których wcześniej nie mieliśmy czasu pomyśleć. Jednym z nich jest kwestia, gdzie mieszkać.

 

Oczywiście są pary, które mają ten aspekt życia zaplanowany, albo mieszkały ze sobą jeszcze przed ślubem. Jeśli jednak Wy o tym nie myśleliście, warto wziąć ten temat pod lupę. Różne są bowiem preferencje. Jedni będą preferować mieszkanie w bloku, innym marzy się duży dom.

dom vs. mieszkanieKażde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kupno mieszkania jest relatywnie drogie, ale daje możliwość mieszkania w centrum, bez konieczności długich dojazdów do pracy. Dom to natomiast upragniona przestrzeń, a także – najczęściej – cisza i spokój. Pamiętajmy jednak, że kupno nieruchomości to jedno – trzeba ją jeszcze wyposażyć. Urządzenie 40-metrowego mieszkania będzie dość tanie. Wyposażenie 150-metrowego domu może już być natomiast wyzwaniem. Bierzmy więc siły na zamiary. A przede wszystkim zastanówmy się nad naszymi priorytetami. Czy warto bowiem mieszkać w dużym domu, ale tracić 2 godziny dziennie na dojazdy do pracy?

Czego jednoznacznie nie polecamy, to mieszkania z teściami. Jakkolwiek dobre by nie były te relacje, nie warto ryzykować ich utraty. Każda rodzina ma inne przyzwyczajenia, więc przy mieszkaniu z teściami potencjalny konflikt wisi w powietrzu.