Czy warto zostać konsultantem ślubnym?

Wedding planning to biznes, który z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny. Zamawianie pomocnika przy planowaniu wesela jest naturalne – przyszłym małżonkom brak zazwyczaj energii na aranżowanie swojego wesela od początku do końca.

Zapłacenie doradcy ślubnemu może być najzwyczajniej zapewnieniem sobie fachowo naszykowanego szczególnego wydarzenia. To zmniejszanie sobie zbyt wielkiej ilości zmartwień i niwelowanie możliwości nieprzewidzianych sytuacji.

W taki sposób to się przedstawia z perspektywy zleceniodawcy. Ale jak zapatruje się na swoją misję sam wedding planner? Czy dobrze jest kimś takim zostać? Błędnym jest założenie, że zawód konsultanta ślubnego to wyłącznie przyjemny i mało wymagający zawód. Przecież cały ten stres, związany z zatrudnieniem florysty, fotografa, muzyków, cateringu i tak dalej, spada właśnie na niego. Naturalnie płaci się mu za to spore pieniądze.

Do takiego typu biznesu nadają się ludzie pełni samodyscypliny oraz chęci do bycia w ciągłym kontakcie ze zleceniodawcami, którzy to, tak w trakcie wesela, jak i miesiące przed, mogą być wyjątkowo delikatni lub pełni nerwów. Jeżeli jesteś osobą przyjazną i otwartą na nowe znajomości, zdolną do łatwego nawiązywania przyjaźni, pozytywną i, co najważniejsze – umiejętnie rozporządzającą swoim czasem, wtedy zostanie wedding plannerem może być dobrym wyjściem. Żeby jednak w pełni spełniać się w zawodzie, trzeba także czerpać przyjemność z zadowalania obcych osób, czyli ze spełniania marzeń pary młodej. Bo to na tym polega zadanie konsultanta ślubnego.

Jak jednak zostać konsultantem weselnym? Przede wszystkim nie poleca się zaczynać od zera i rzucać na głęboką wodę, bo można prędko się przeliczyć. Należy przygotować sobie najpierw odpowiednio kompetentną listę kontaktów, żeby być przekonanym, że wszystko pójdzie jak z płatka. Choć jeszcze nie słyszało się o istnieniu odrębnego kierunku studiów, który by przygotował właśnie do takich zadań, to oferowane są liczne kursy, w trakcie których ma się możliwość wiele nauczyć i otrzymać specjalistyczne wiadomości o tym biznesie.

Pytaniem ważnym pozostaje: czy warto? Jak najbardziej. Wedding plannerzy za swoje dobrze wykonane usługi otrzymują wysokie opłaty, dlatego, że to, co mają w ofercie, czyli zapewnienie, że wesele będzie udane, jest tego warte.