Ślubne zabobony

Jak przed każdą większą uroczystością, tak i przed ślubem jest sporo wierzeń oraz zasad, które trzeba spełnić, aby wszystko wyszło tak jak należy. Pierwszą z takich zasad jest to, że Pan Młody nie powinien widzieć Panny Młodej w sukni przed ślubem – podobno przynosi to pecha. Aż cud, że pracownice salonów z sukniami ślubnymi nie wyrzucają narzeczonych, którzy na poszukiwanie idealnej sukni przychodzą we dwójkę.
Podobno też Panna Młoda powinna kupić przyszłemu mężowi koszulę, a on jej w zamian buty. Ważne jest również to, aby druhna w dniu ślubu była panną i absolutnie nie może być w ciąży. Świadkowie nie mogą być parą – to z kolei może przynieść nieszczęście tylko im samym.

Jedną z ważniejszych zasad jest także kolor suknie Panny Młodej – musi ona być biała, jest to symbol czystości przyszłej żony i co ważne, tylko Panna Młoda tego dnia może mieć na sobie biel. Każda kobieta szykująca się do zamążpójścia powinna mieć na ten wyjątkowy dzień coś niebieskiego – jako pewnik potomstwa, coś używanego – dzięki temu zawsze od rodziny uzyska pomoc oraz coś nowego, tak aby zagwarantować sobie bogactwo. Mimo iż są to najprościej mówiąc zabobony, to i tak większość kobiet uwzględnia te zasady w swoich przygotowaniach do ślubu – tak na wszelki wypadek.